Silná žena, která se nebála biblických výjevů a girl power. Kým byla malířka Artemisia Gentileschi?
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou umění aka umču se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a kunsthistorička a básnířka Marie Šťastná zabývaly vybranými umělkyněmi, ne celým výtvarným stylem - konkrétně barokní malířkou jménem Artemisia Gentileschi a jednou z rokokových portrétistek na dvoře Marie Antoinetty.
Marie povídala o tom, že Artemisia Gentileschi byla silná osobnost, ač narozená v roce 1593, byla velmi neobvyklou ženou té doby. Např. nekapitulovala po první životní ráně, kdy ji znásinil její učitel malby. Také byla první ženou přijatou na florentskou akademii.
Artemisia se také zvládla odpojit se od druhého manžela, který by ji jinak asi vše rozfofroval. Proč se o ní ale bavíme dnes, je kvůli jejímu umění – byla a je oceňována jen jako portrétistka a malířka biblických hrdinek, i když nedostala ani jedinou výnosnou zakázku na oltářní obraz.
Poslechněte si Buchty o umču a třeba si vygooglíte, jak na Artemisiině obrázku Judita vraždí Holoferna.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.